Miasto i Gmina Łabiszyn-co warto zobaczyć

Kościół p.w. św. Mikołaja w Łabiszynie

Łabiszyński klasztor, obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. św. Mikołaja.
W 1594 roku dziedzic Łabiszyna Stanisław Lataski wzniósł zbór drewniany
dla wyznawców kalwinizmu, zamieniony w 1627 roku przez Jana Opalińskiego, wojewodę kaliskiego i starostę poznańskiego, na kościół katolicki p.w. św. Tomasza. Przed 1660 rokiem nastąpiło przeniesienie do niego reformatorów sprowadzonych z Pakości. W XVII- XVIII wieku kościół został dwukrotnie zniszczony w pożarze i odbudowany w 1724 r. W 1818 roku nastąpiła kasata klasztoru, w jego budynku umieszczono plebanię i szkołę katolicką.

„Wyspa" ul. Parkowa Łabiszyn


Dworek, w którym znajduje się Łabiszyński Dom Kultury , powstał w XVIII wieku jako miejsce wypoczynku dla  rannych miejskiego szpitala. Mieściła się tu wozownia, dworek mieszkalny, piwnice do przechowywania żywności oraz park z sadzawką dla łabędzi i mostkami dla spacerowiczów. W 1889 roku zbudowano oazę milczenia.

Pałac w Lubostroniu

Klasyczny pałac Lubostroński zaliczany jest do najpiękniejszych budowli w tym stylu w kraju. Histroia zespołu pałacowo-parkowego sięga drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to Frederyk Skórzewski na terenie ówczesego majątku. Piłatowo rozpoczął budowę według projektu znanego architekta Stanisława Zawadzkiego. Rezydencja uważana za perłę polskiego klasycyzmu, została pięknie zlokalizowana na wzniesieniu, z którego roztaczał się widok na nadnoteckie łąki.
Z biegiem lat powstał park z wkomponowanymi obiektami stajni i wozowni, oficyny, domu myśliwskiego, oranżerii a nawet małej elektrowni.
W sali kolumnowej pałacu znajdują się płaskorzeźby upamiętniające wydarzenia historyczne regionu oraz intarsjowana podłoga.
Podworski park ma charakter krajobrazowy w stylu angielskim, z wieloma chronionymi drzewami. Jego powierzchnia wynosi 28 ha.
Do 1939 roku Lubostroń stanowił własność rodziny Skórzewskich.
Obecnie w pałacu mieści się Badawczo-Rozwojowe Centrum Rehabilitacji Społecznej, Sztuki i Animacji Kulturalnej Osób niepełnosprawnych. We władaniu przedsiebiorstwa znajduje się stadnina koni z mozliwością rekreacji jeździeckiej oraz kompleks parkowo-pałacowy z zapleczem gastronomicznym.

Cmentarz przy Kościele p.w. św. Mikołaja w Łabiszynie


Unikatowe grobowce.
Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grobowiec pułkownika Władysława Mielęckiego (26-letniego dowódcy powstania styczniowego), Erazma Rykaczewskiego (filozofa, twórcy „Dokładnego słownika polsko-angielskiego" z poł. XIX w.), mogiły bohaterów walk z 1884 roku i lat 1918-1919. W podziemiach koscioła znajduje się krypta rodziny Skórzewskich, właścicieli Lubostronia do 1939.

metryczka


Wytworzył: argonet 1 (18 września 2003)
Opublikował: Artur Czaja (18 września 2003, 09:27:18)

Ostatnia zmiana: Artur Czaja (19 września 2003, 10:18:20)
Zmieniono: korekta tekstu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 8172